KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5268666
*
nr 526 8666
Gouache
Carl Brandt, Landskap med väderkvarnar, 36x55
Utrop:
1.000 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 maj 2008
kl 16:09:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/5 17:22:21
1
800 kr
26/5 14:00:04
2
850 kr
26/5 14:41:23
1
900 kr
26/5 14:43:55
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl brandt gouache täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 526 8666
Gouache
Carl Brandt, Landskap med väderkvarnar, 36x55
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 950 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 maj 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/5 17:22:21 | 1 | 800 kr |
26/5 14:00:04 | 2 | 850 kr |
26/5 14:41:23 | 1 | 900 kr |
26/5 14:43:55 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl brandt gouache täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12